Presenting The entire Winners From the 2020 BAFTA Tv Awards!



That is a wrap on the Virgin Media 2020 British Academy Tv Awards! For the event, actors gathered round their computer systems for a digital award ceremony, hosted by the sensible Richard Ayoade. Chernobyl bagged three awards: finest actor for Jared Harris, finest miniseries, and finest costume design due to Odile Dicks-Mireaux. Stath Lets Flats additionally took dwelling three awards: Jamie Demetriou for male efficiency in comedy program, scripted comedy, and comedy author. The smash hit Gavin and Stacey Nessa Proposes to Smithy particular received Virgin Media’s must-see second (voted for by the general public) – this is hoping they do not depart us on that cliffhanger for an excessive amount of longer.
Take a look at the complete record of 2020 British Academy Tv Award winners, forward.
LEADING ACTRESS
WINNER: Glenda Jackson, Elizabeth Is Lacking
Jodie Comer, Killing Eve – BBC One
Glenda Jackson, Elizabeth Is Lacking – BBC One
Suranne Jones, Gentleman Jack – BBC One
Samantha Morton, I Am Kirsty – Channel 4
LEADING ACTOR
WINNER: Jared Harris, Chernobyl
Stephen Graham, The Virtues – Channel 4
Jared Harris, Chernobyl – Sky Atlantic
Takehiro Hira, Giri/Haji – BBC Two
Callum Turner, The Seize – BBC One
SUPPORTING ACTRESS
WINNER: Naomi Ackie, The Finish of the F***ing World
Naomi Ackie, The Finish of the F***ing World – Channel 4
Helen Behan, The Virtues – Channel 4
Helena Bonham Carter, The Crown – Netflix
Jasmine Jobson, Prime Boy – Netflix
SUPPORTING ACTOR
WINNER: Will Sharpe, Giri/Haji
Joe Absolom, A Confession – ITV
Josh O’Connor, The Crown – Netflix
Will Sharpe, Giri/Haji – BBC Two
Stellan Skarsgard, Chernobyl – Sky Atlantic
FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAM
WINNER: Sian Clifford, Fleabag
Sian Clifford, Fleabag – BBC Three
Gbemisola Ikumelo, Famalam – BBC Three
Sarah Kendall, Frayed – Sky One
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – BBC Three
MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAM
WINNER: Jamie Demetriou, Stath Lets Flats
Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
Ncuti Gatwa, Intercourse Schooling – Netflix
Youssef Kerkour, Residence – Channel 4
Guz Khan, Man Like Mobeen – BBC Three
COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAM
WINNER: Taskmaster
The Graham Norton Present – BBC One
The Final Leg – Channel 4
The Ranganation – BBC Two
Taskmaster – Dave
CURRENT AFFAIRS
WINNER: Undercover: Inside China’s Digital Gulag
Rising Up Poor: Britain’s Breadline Youngsters (Dispatches) – Channel 4
The Hunt For Jihadi John – Channel 4
Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) – BBC One
Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Publicity) – ITV
DRAMA SERIES
WINNER: The Finish of the F***ing World
The Crown – Netflix
The Finish of the F***ing World – Channel 4
Gentleman Jack – BBC One
Giri/Haji – BBC Two
ENTERTAINMENT PERFORMANCE
WINNER: The Lateish Present With Mo Gilligan
Frankie Boyle, Frankie Boyle’s New World Order – BBC Two
Mo Gilligan, The Lateish Present With Mo Gilligan – Channel 4
Lee Mack, Would I Misinform You – BBC One
Graham Norton, The Graham Norton Present – BBC One
ENTERTAINMENT PROGRAM
WINNER: Strictly Come Dancing
The Biggest Dancer – BBC One
The Rap Recreation UK – BBC Three
Strictly Come Dancing – BBC One
The Voice UK – ITV
FACTUAL SERIES
WINNER: Leaving Neverland
Crime and Punishment – Channel 4
Do not F*CK With Cats: Searching an Web Killer – Netflix
Leaving Neverland – Channel 4
Our Dementia Choir With Vicky McClure – BBC One
FEATURES
WINNER: The Misadventures of Romesh Ranganathan
Joe Lycett’s Obtained Your Again – Channel 4
The Misadventures of Romesh Ranganathan – BBC Two
Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two
Snackmasters – Channel 4
INTERNATIONAL
WINNER: When They See Us
Euphoria – Sky Atlantic
Succession – Sky Atlantic
Unbelievable – Netflix
When They See Us – Netflix
LIVE EVENT
WINNER: Blue Planet Stay
Blue Planet Stay – BBC One
Election 2019 Stay: The Outcomes – ITN/ITV
Glastonbury 2019 – BBC Two
Operation Stay – Channel 5
MINISERIES
WINNER: Chernobyl
A Confession – ITV
Chernobyl – Sky Atlantic
The Sufferer – BBC One
The Virtues – Channel 4
NEWS COVERAGE
WINNER: Hong Kong Protests
Hong Kong Protests – Sky Information
ITV Information at Ten: Election Outcomes – ITN/ITV
Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight) – BBC Information/BBC Two
Victoria Derbyshire: Males Who Misplaced Liked Ones to Knife Crime – BBC Information/BBC Two
REALITY AND CONSTRUCTED FACTUAL
WINNER: Race Throughout the World
Celeb Gogglebox – Channel 4
Harry’s Heroes: The Full English – ITV
Race Throughout the World – BBC Two
RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three
SCRIPTED COMEDY
WINNER: Stath Lets Flats
Disaster – Channel 4
Derry Ladies – Channel 4
Fleabag – BBC Three
Stath Lets Flats – Channel 4
SHORT-FORM PROGRAM
WINNER: Mind in Gear
Anyplace however Westminster – The Guardian
Mind in Gear – BBC iPlayer
Quickly Gone: A Windrush Chronicle – BBC 4
Toni_With_an_I (Born Digital: First Cuts) – BBC 4
SINGLE DOCUMENTARY
WINNER: The Final Survivors
The Abused – Channel 5
David Harewood: Psychosis and Me – BBC Two
The Household Secret – Channel 4
The Final Survivors – BBC Two
SINGLE DRAMA
WINNER: The Left Behind
Brexit: The Uncivil Conflict – Channel 4
Elizabeth Is Lacking – BBC One
The Left Behind – BBC Three
Accountable Youngster – BBC Two
SOAP AND CONTINUING DRAMA
WINNER: Emmerdale
Casualty – BBC One
Coronation Avenue – ITV
Emmerdale – ITV
Holby Metropolis – BBC One
SPECIALIST FACTUAL
WINNER: Yorkshire Ripper Information: A Very British Crime Story
eight Days: To the Moon and Again – BBC Two
Seven Worlds, One Planet – BBC One
Thatcher: A Very British Revolution – BBC Two
Yorkshire Ripper Information: A Very British Crime Story – BBC 4
SPORT
WINNER: 2019 Rugby World Cup Last: England v South Africa
2019 Rugby World Cup Last: England v South Africa – ITV
ICC Cricket World Cup Last – Sky Sports activities Cricket
Fifa Girls’s World Cup 2019 Semi Last: England v USA – BBC One
Wimbledon 2019 Males’s Last – BBC One
ORIGINAL MUSIC
WINNER: Hildur Gudnadottir, Chernobyl
Adrian Johnston, Giri/Haji – Sister Photos/BBC Two
Andrew Phillips, Conflict within the Blood – Minnow Movies/BBC Two
David Holmes, Keefus Ciancia, Killing Eve – Sid Mild Movies/BBC One
Hildur Gudnadottir, Chernobyl – Sister Photos, The Mighty Mint, Phrase Video games/Sky Atlantic
WRITER: COMEDY
WINNER: Jamie Demetriou, Stath Lets Flats
Danny Brocklehurst, Brassic – Calamity Movies/Sky 1
Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Roughcut TV/Channel 4
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – Two Brothers Photos/BBC Three
Sam Leifer, Tom Basden, Plebs – Rise Movies/ITV2
WRITER: DRAMA
WINNER: JESSE ARMSTRONG Succession
CHARLIE COVELL The Finish of the F***ing World – Clerkenwell Movies, Dominic Buchanan Productions/Channel 4
CRAIG MAZIN Chernobyl – Sister Photos, The Mighty Mint, Phrase Video games/Sky Atlantic
JESSE ARMSTRONG Succession – HBO Leisure, Undertaking Zeus, Hyperobject Industries, Gary Sanchez Productions/Sky Atlantic
SHANE MEADOWS, JACK THORNE The Virtues – Warp Movies, Massive Arty Productions/Channel 4
COSTUME DESIGN
WINNER: Odile Dicks-Mireaux, Chernobyl
Caroline McCall, His Darkish Supplies – Dangerous Wolf/BBC One
Joanna Eatwell, Beecham Home – Bend It TV/ITV
Michele Clapton, Recreation of Thrones – HBO, Bighead, Littlehead, 36 Tv, Startling Tv/Sky Atlantic
Odile Dicks-Mireaux, Chernobyl – Sister Photos, The Mighty Mint, Phrase Video games/HBO/Sky Atlantic
VIRGIN MEDIA’S MUST-SEE MOMENT (VOTED FOR BY THE PUBLIC)
WINNER: Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy
Coronation Avenue, the dying of Sinead Osborne – ITV
Fleabag, Confessional scene – BBC Three
Recreation of Thrones, Arya kills the Evening King – Sky Atlantic
Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy – BBC One
Line of Responsibility, John Corbett’s dying – BBC One
Love Island, Michael recouples after Casa Amor – ITV2



Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *