Right here Are the 2021 Oscar Nominees, Together with Judas and the Black Messiah and Minari



The Oscars are shaping as much as be an enormous evening for Hollywood. On Monday, Priyanka Chopra and Nick Jonas introduced which movies and stars are up for the coveted trophy. Award season favorites like Judas and the Black Messiah and Minari are nominated in massive classes like greatest image, whereas actors like Leslie Odom Jr. and Carey Mulligan additionally picked up nominations for his or her unimaginable performances. Chadwick Boseman, who died at age 43 in August 2020, acquired a posthumous nomination for his position in Ma Rainey’s Black Backside. Take a look at the record of nominations forward, earlier than the official ceremony takes place on April 25.

Associated:

These Are the Finest Footage From the 2020 Oscars

BEST PICTURE
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Younger Lady
Sound of Steel
The Trial of the Chicago 7
BEST DIRECTOR
Thomas Vinterberg, One other Spherical
David Fincher, Mank
Lee Isaac Chung, Minari
Chloé Zhao, Nomadland
Emerald Fennell, Promising Younger Lady
BEST ACTRESS
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Backside
Andra Day, America vs. Billie Vacation
Vanessa Kirby, Items of a Lady
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Younger Lady
BEST ACTOR
Riz Ahmed, Sound of Steel
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Backside
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari
BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Shut, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Youn Yuh-jung, Minari
BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr., One Evening in Miami
Paul Raci, Sound of Steel
LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah
BEST INTERNATIONAL FILM
One other Spherical
Higher Days
Collective
The Man Who Offered His Pores and skin
Quo Vadis, Aida?
BEST ANIMATED FEATURE FILM
Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Film: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers
BEST ORIGINAL SONG
“Struggle for You,” Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7
“Húsavík,” Eurovision Track Contest
“Io Si (Seen),” The Life Forward
“Communicate Now,” One Evening in Miami
BEST ORIGINAL SCORE
Da 5 Bloods
Mank
Minari
Information of the World
Soul
BEST DOCUMENTARY FEATURE
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Trainer
Time
BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
Colette
A Concerto Is a Dialog
Do Not Break up
Starvation Ward
A Love Track For Latasha
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, and Kenny Lucas, Judas and the Black Messiah
Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Younger Lady
Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder, Sound of Steel
Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm
Florian Zeller, Christopher Hampton, The Father
Chloé Zhao, Nomadland
Kemp Powers, One Evening in Miami
Ramin Bahrani, The White Tiger
BEST ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY
Sean Bobbitt, Judas and the Black Messiah
Erik Messerschmidt, Mank
Dariusz Wolski, Information of the World
Joshua James Richards, Nomadland
Phedon Papamichael, The Trial of the Chicago 7
BEST ACHIEVEMENT IN MAKEUP AND HAIRSTYLING
Marese Langan, Emma
Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle, Hillbilly Elegy
Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry, Ma Rainey’s Black Backside
Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Mank
Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy, Pinocchio
BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION DESIGN
Peter Francis, Cathy Featherstone, The Father
Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton, Ma Rainey’s Black Backside
Donald Graham Burt, Jan Pascale, Mank
David Crank, Elizabeth Keenan, Information of the World
Nathan Crowley, Kathy Lucas, Tenet
BEST ACHIEVEMENT IN VISUAL EFFECTS
Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox, Love and Monsters
Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon, The Midnight Sky
Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram, Mulan
Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez, The One and Solely Ivan
Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers, Tenet
BEST ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN
Emma
Ma Rainey’s Black Backside
Mank
Mulan
Pinocchio
BEST ACHIEVEMENT IN FILM EDITING
Yorgos Lamprinos, The Father
Chloé Zhao, Nomadland
Frédéric Thoraval, Promising Younger Lady
Mikkel E.G. Nielsen, Sound of Steel
Alan Baumgarten, The Trial of the Chicago 7
BEST ANIMATED SHORT FILM
Burrow
Genius Loci
If Something Occurs I Love You
Opera
Sure-Folks
BEST LIVE-ACTION SHORT FILM
Feeling Via
The Letter Room
The Current
Two Distant Strangers
White Eye
BEST ACHIEVEMENT IN SOUND
Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer, Greyhound
Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin, Mank
John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum, Information of the World
Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro, Soul
Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana, Sound of Steel



Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *